Δημοτικό Σχολείο Άριος                                                   Διεύθυνση Π.Ε Μεσσηνίας

Αρχική |  Το σχολείο |  Τοποθεσία |  Επικοινωνία |  Χρήσιμες Συνδέσεις |  Νέα |  Αρχείο | Download   | blog
ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ
 Ωρολόγιο Πρόγραμμα  Σχολική Εφημερίδα  Σχολικό Ημερολόγιο  Σχολικοί Κανόνες  Εκπαιδευτική Τηλεόραση   Download - Links   Καλλιτεχνική Έκφραση
Τα Δικαιωματά μου Οι Υποχρεώσεις μου
Συμπεριφορά
  • Να μου συμπεριφέρονται με ευγένεια και σεβασμό.
  • Να μην ασκείται πάνω μου κανένα είδος βίας .
  • Να εκφράζω τα προβλήματά και τα παραπονά μου με ευγενικό τρόπο και να διενεργείται η επίλυσή τους με δικαιοσύνη.
  • Να συμπεριφέρομαι προς τους άλλους με ευγένεια και σεβασμό.
  • Να φροντίζω τον εαυτό μου και τους άλλους.
  • Να απέχω από τη χρήση βίας κάθε είδους (π.χ σωματικής, λεκτικής, ψυχολογικής ).
Ασφάλεια
  • Να μου δίνονται κανόνες ασφαλείας που θα εξηγούνται με ευκρίνεια και θα υλοποιούνται.
  • Να είμαι εξοικειωμένος σε σωστές αντιδράσεις σε περιπτώσεις έκτακτων αναγκών (π.χ σεισμούς, φωτιά)
  • Να ακούω τους κανόνες ασφαλείας και να τους ακολουθώ άμεσα και ανεπιφύλακτα.
  • Να μετακινούμαι στο χώρο του σχολείου συνετά , ήσυχα και με τάξη.
  • Να ακολουθώ τις οδηγίες των δασκάλων μου προκειμένου να διαφυλάσσεται στο έπακρο η σωματική μου ακεραιότητα.
Εκπαιδευτική Διαδικασία
  • Να μου παρέχεται ποικιλία εκπαιδευτικών εμπειριών και ευκαιριών.
  • Να απολαμβάνω την εκπαίδευσή μου σε περιβάλλον αδιατάρακτο που να ευνοεί τη μάθηση.
  • Να έχω ενεργητική συμμετοχή στην απόκτηση της γνώσης. ( ανακαλυπτική – βιωματική μάθηση )
  • Να μου παρέχεται κάθε είδους υποστήριξη προκειμένου η πρόοδός μου να είναι ομαλή, ανοδική και ευχάριστη.
  • Να συμμετέχω σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και εμπειρίες.
  • Να προσέχω να μην αποδιοργανώνω το μάθημα.
  • Να συμβάλλω στη δημιουργία περιβάλλοντος δημιουργικού προς τη μάθηση.
  • Να καταβάλλω ουσιαστική προσπάθεια για εκμάθηση.
  • Να ακούγεται η φωνή μου.
  • Να έχω δικαίωμα στο λόγο.
  • Να μου απευθύνονται με σεβασμό.
  • Να ακούω με προσοχή τις θέσεις των άλλων.
  • Να μη διακόπτω όταν μιλούν οι άλλοι.
  • Να ακολουθώ τους βασικούς κανόνες επικοινωνίας του σχολείου.
Σχολική περιουσία & Προσωπικά Αντικείμενα
  • Να είμαι σίγουρος ότι τα πράγματά μου θα φυλάσσονται με προσοχή και χωρίς κίνδυνο να καταστραφούν.
  • Να μαθαίνω και να παίζω σε καθαρό και τακτικό περιβάλλον.
  • Να είμαι επιμελής τόσο για τα δικά μου πράγματα όσο και για τα πράγματα των άλλων.
  • Να συμβάλλω στη διατήρηση ενός καθαρού και τακτικού σχολικού περιβάλλοντος.
  • Να αναφέρω περιστατικά φθοράς ή καταστροφής της σχολικής περιουσίας από άλλους.
Δημοτικό Σχολείο Άριος © 2010