Δημοτικό Σχολείο Άριος                                                   Διεύθυνση Π.Ε Μεσσηνίας

Αρχική |  Το σχολείο |  Τοποθεσία |  Επικοινωνία |  Χρήσιμες Συνδέσεις |  Νέα |  Αρχείο | Download   | blog
ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ
 Σύλλ. Γονέων & Κηδεμόνων  Γνωρίζω το παιδί μου  Σχολείο & Οικογένεια  Γονείς & Εκπαιδευτικοί  Ενημέρωση Γονέων   Download Links   Παιδιά & Διαδίκτυο

Η οικογένεια είναι το αρχικό κύτταρο κοινωνικοποίησης. Οι γονείς οφείλουν να διδάξουν τα παιδιά πως να γίνουν καλοί και χρήσιμοι στην κοινωνία άνθρωποι. Η πρώτη επαφή του παιδιού με τον κόσμο είναι η μητέρα του και η οικογένεια του. Μέσα από αυτή έρχεται σε επαφή και αρχίζει να αναγνωρίζει το περιβάλλον. Το πρώτο στάδιο κοινωνικοποίησης του γίνεται στην οικογένεια. Η οικογενειακή κοινωνικοποίηση είναι μια λειτουργία που συνεχίζεται σε όλη τη ζωή του ατόμου, κάθε φορά με διαφορετικό τρόπο. Τα άτομα δεν επηρεάζονται μόνο στη γέννηση τους από το οικογενειακό περιβάλλον, αλλά σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Μεγαλώνουν και δημιουργούν τη δική τους οικογένεια, εξελίσσονται, γίνονται γονείς, γνωρίζουν άλλες μητέρες και πατεράδες, μαθαίνουν αρκετά από την ανατροφή των παιδιών και τα παιδιά τους από αυτούς.

Η οικογένεια είναι μια δυναμική ομάδα, που βρίσκεται από τη μία σε αλληλεξάρτηση με τις κοινωνικές αλλαγές και εξελίξεις και από την άλλη επιδρά στην ψυχοδυναμική διάσταση των μελών της και ιδιαίτερα των παιδιών. Μέσα στην οικογένεια διαμορφώνεται κυρίως η προσωπικότητα του παιδιού και συντελείται το μεγαλύτερος μέρος της ψυχοσυναισθηματικής και κοινωνικής του ανάπτυξης. Ο ρόλος των γονέων για τη νοητική, ψυχοσυναισθηματική και κοινωνική εξέλιξη των παιδιών είναι πολύ σημαντικός.

Το σχολείο είναι μετά την οικογένεια ο αμέσως επόμενος σε σπουδαιότητα κοινωνικός θεσμός κοινωνικοποίησης και ανάπτυξης της προσωπικότητας του παιδιού.

Ο Νόμος πλαίσιο για την Παιδεία 1566/85 καθορίζει το σκοπό της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είναι:

Να συμβάλλει η Πρωτοβάθμια και η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση στην ολόπλευρη, αρμονική και ισόρροπη ανάπτυξη των διανοητικών και ψυχοσωματικών δυνάμεων των μαθητών, ώστε ανεξάρτητα από φύλο και καταγωγή να έχουν τη δυνατότητα να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες και να ζήσουν αρμονικά.

Μέσα από το Εκπαιδευτικό Σύστημα πρέπει να προωθείται:

• Η συνεργασία, η συλλογικότητα, η κοινωνικοποίηση

• Η διαμόρφωση ατομικής και συλλογικής συνείδησης της προσωπικότητας.

• Η σταδιακή ανάπτυξη των βαθμίδων της γνώσης και η ένταξη του μαθητή στην κοινωνία και την εργασία

• Η ψυχολογική υποστήριξη και ενίσχυση του μαθητή.

• Η διαμόρφωση πλαισίου σχέσεων διδασκόντων και μαθητών.

• Η διαμόρφωση πλαισίου σχέσεων εκπαιδευτικών και γονέων.

Δημοτικό Σχολείο Άριος © 2010